Friday, December 3, 2021
spot_img
More

    Latest Posts

    Grammys 2021 Winners: See The Full List Here


    The 2021 Grammy Awards are finally here. The Premiere Ceremony® kicks off at 3 p.m. Eastern, and the televised presentation of the 63rd Annual Grammy Awards, hosted by Trevor Noah, takes place starting at 8 p.m. Eastern tonight on CBS. Who will win Album of the Year, Song of the Year, Record of the Year, Best New Artist, and more? Stay tuned here for the full updating list of winners.

    Leading the field of nominees is Beyoncé, who got nine nods across eight categories. Taylor Swift, Dua Lipa, and Roddy Ricch are all up for six awards. The Best Rock Performance category is all women or female-led groups this year: Fiona Apple, Big Thief, Phoebe Bridgers, HAIM, Brittany Howard, and Grace Potter. Bridgers is up for Best New Artist, too, alongside Megan Thee Stallion, KAYTRANADA, Doja Cat, and others. After sweeping the show last year, Billie Eilish is once again nominated for Record of the Year and Song of the Year. Flying Lotus is among the nominees for Producer of the Year, Non-Classical. BTS, Tame Impala, Post Malone, Bad Bunny, Drake, Black Pumas, Pop Smoke, Travis Scott, and more are also nominated this year.

    The night is scheduled to feature performances from Cardi B and Megan Thee Stallion, Taylor Swift, Billie Eilish, Bad Bunny, BTS, Bruno Mars and Anderson .Paak’s band Silk Sonic, DaBaby, Harry Styles, Lil Baby, HAIM, and more.

    Follow all of Pitchfork’s coverage of the 2021 Grammys.

    Record of the Year

    Beyoncé – Black Parade
    Black Pumas – Colors
    DaBaby Featuring Roddy Ricch – Rockstar
    Doja Cat – Say So
    WINNER: Billie Eilish – Everything I Wanted
    Dua Lipa – Don’t Start Now
    Post Malone – Circles
    Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé – Savage

    Album of the Year

    Jhené Aiko – Chilombo
    Black Pumas – Black Pumas (Deluxe Edition)
    Coldplay – Everyday Life
    Jacob Collier – Djesse Vol. 3
    Haim – Women in Music Pt. III
    Dua Lipa – Future Nostalgia
    Post Malone – Hollywood’s Bleeding
    WINNER: Taylor Swift – Folklore

    Best R&B Performance

    Jhené Aiko Featuring John Legend – Lightning & Thunder 
    WINNER: Beyoncé – Black Parade 
    Jacob Collier Featuring Mahalia & Ty Dolla $ign – All I Need
    Brittany Howard – Goat Head
    Emily King – See Me

    Best Pop Vocal Album

    Justin Bieber – Changes
    Lady Gaga – Chromatica
    WINNER: Dua Lipa – Future Nostalgia
    Harry Styles – Fine Line
    Taylor Swift – Folklore

    Best Rap Song

    Lil Baby – The Bigger Picture
    Roddy Ricch – The Box
    Drake Featuring Lil Durk – Laugh Now, Cry Later
    DaBaby Featuring Roddy Ricch – Rockstar
    WINNER: Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé – Savage

    Song of the Year

    Beyoncé – Black Parade
    Roddy Ricch – The Box
    Taylor Swift – Cardigan
    Post Malone – Circles
    Dua Lipa – Don’t Start Now
    Billie Eilish – Everything I Wanted 
    WINNER: H.E.R. – I Can’t Breathe 
    JP Saxe Featuring Julia Michaels – If the World Was Ending

    Best Latin Pop or Urban Album

    WINNER: Bad Bunny – YHLQMDLG
    Camilo – Por Primera Vez
    Kany Garcia – Mesa Para Dos
    Ricky Martin – Pausa
    Deb Nova – 3:33

    Best Melodic Rap Performance

    DaBaby Featuring Roddy Ricch – Rockstar
    Drake Featuring Lil Durk – Laugh Now, Cry Later
    WINNER: Anderson .Paak – Lockdown
    Roddy Ricch – The Box
    Travis Scott – Highest in the Room

    Best Pop Solo Performance

    Justin Bieber – Yummy
    Doja Cat – Say So
    Billie Eilish – Everything I Wanted
    Dua Lipa – Don’t Start Now
    WINNER: Harry Styles – Watermelon Sugar
    Taylor Swift – Cardigan

    Best Country Album

    Ingrid Andress – Lady Like
    Brandy Clark – Your Life Is a Record
    WINNER: Miranda Lambert – Wildcard
    Little Big Town – Nightfall
    Ashley McBryde – Never Will

    Best New Artist

    Ingrid Andress
    Phoebe Bridgers
    Noah Cyrus
    Chika
    D Smoke
    Doja Cat
    Kaytranada
    WINNER: Megan Thee Stallion

    Producer of the Year, Non-Classical

    Jack Antonoff
    Dan Auerbach
    Dave Cobb
    Flying Lotus
    WINNER: Andrew Watt

    Best Country Song

    Miranda Lambert – Bluebird
    Maren Morris – The Bones
    WINNER: The Highwomen – Crowded Table
    Ingrid Andress – More Hearts than Mine
    Old Dominion – Some People Do

    Best Country Duo/Group Performance

    Brothers Osborne – All Night
    WINNER: Dan + Shay & Justin Bieber – 10,000 Hours
    Lady A – Ocean
    Little Big Town – Sugar Coat
    Old Dominion – Some People Do

    Best Country Solo Performance

    Eric Church – Stick That in Your Country Song
    Brandy Clark – Who You Thought I Was
    WINNER: Vince Gill – When My Amy Prays
    Mickey Guyton – Black Like Me
    Miranda Lambert – Bluebird

    Best Rock Album

    Fontaines D.C. – A Hero’s Death
    Michael Kiwanuka – Kiwanuka
    Grace Potter – Daylight
    Sturgill Simpson – Sound and Fury
    WINNER: The Strokes – The New Abnormal

    Best Rock Song

    Phoebe Bridgers – Kyoto
    Tame Impala – Lost in Yesterday
    Big Thief – Not
    Fiona Apple – Shameika
    WINNER: Brittany Howard – Stay High

    Best Metal Performance

    WINNER: Body Count – Bum-Rush
    Code Orange – Underneath
    In the Moment – The In-Between
    Poppy – Bloodmoney
    Power Trip – Executioner’s Tax (Swing of the Axe) – Live

    Best Rock Performance

    WINNER: Fiona Apple – Shameika
    Big Thief – Not
    Phoebe Bridgers – Kyoto
    HAIM – The Steps
    Brittany Howard – Stay High
    Grace Potter – Daylight

    Best Rap Album

    D SMOKE – Black Habits
    Freddie Gibbs & The Alchemist – Alfredo
    Jay Electronica – A Written Testimony
    WINNER: Nas – King’s Disease
    Royce 5’9” – The Allegory

    Best Rap Performance

    Big Sean Featuring Nipsey Hussle – Deep Reverence
    DaBaby – Bop
    Jack Harlow – What’s Poppin
    Lil Baby – The Bigger Picture
    WINNER: Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé – Savage
    Pop Smoke – Dior

    Best Traditional Pop Vocal Album

    (Burt Bacharach &) Daniel Tashian – Blue Umbrella
    Harry Connick, Jr. – True Love: A Celebration of Cole Porter
    WINNER: James Taylor – American Standard
    Rufus Wainwright – Unfollow the Rules
    Renée Zellweger – Judy

    Best Pop Duo/Group Performance

    J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny & Tainy – Un Dia (One Day)
    Justin Bieber Featuring Quavo – Intentions
    BTS – Dynamite
    WINNER: Lady Gaga with Ariana Grande – Rain On Me
    Taylor Swift Featuring Bon Iver – Exile

    Best R&B Album

    Ant Clemons – Happy 2 Be Here
    Giveon – Take Time
    Luke James – To Feel Love/d
    WINNER: John Legend – Bigger Love
    Gregory Porter – All Rise

    Best Progressive R&B Album

    Jhené Aiko – Chilombo
    Chloe X Halle – Ungodly Hour
    Free Nationals – Free Nationals
    Robert Glasper – F*** Yo Feelings
    WINNER: Thundercat – It Is What It Is

    Best R&B Song

    WINNER: Robert Glasper Featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello – Better Than I Imagine
    Beyoncé – Black Parade
    Tiana Major9 & EARTHGANG – Collide
    Chloe x Halle – Do It
    Skip Marley & H.E.R. – Slow Down

    Best Traditional R&B Performance

    The Baylor Project Featuring Jean Baylor & Marcus Baylor – Sit on Down
    Chloe x Halle – Wonder What She Thinks of Me
    Mykal Kilgore – Let Me Go
    WINNER: Ledisi – Anything for You
    Yebba – Distance

    Best Latin Jazz Album

    Afro-Peruvian Jazz Orchestra – Tradiciones
    WINNER: Arturo O’Farrill & the Afro Latin Jazz Orchestra – Four Questions
    Chico Pinhero – City of Dreams
    Gonzalo Rubalcaba & Aimée Nuviola – Viento y Tiempo – Live at Blue Note Tokyo
    Poncho Sanchez – Trane’s Delight

    Best Large Jazz Ensemble Album

    Gregg August – Dialogues on Race
    John Beasley – Monk’estra Plays John Beasley
    Orrin Evans and the Captain Black Big Band – The Intangible Between
    John Hollenbeck with Theo Bleckmann, Kate McGarry, Gary Versace, and the Frankfurt Radio Big Band – Songs You Like a Lot
    WINNER: Maria Schneider Orchestra – Data Lords

    Best Jazz Instrumental Album

    Ambrose Akinmusire – On the Tender Spot of Every Calloused Moment
    Terri Lyne Carrington and Social Science – Waiting Game
    Gerald Clayton – Happening: Live at the Village Vanguard
    WINNER: Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade – Trilogy 2
    Redman Mehldau McBride Blade – Roundagain

    Best Jazz Vocal Album

    Thana Alexa – Ona
    WINNER: Kurt Elling featuring Danilo Pérez – Secrets Are the Best Stories
    Carmen Lundy – Modern Ancestors
    Somi with Frankfurt Radio Big Band – Holy Room: Live at the Alte Oper
    Kenny Washington – What’s the Hurry

    Best Improvised Jazz Solo

    Christian Scott aTunde Adjuah – Guinivere
    Pachamama – Regina Carter
    Gerald Clayton – Celia
    WINNER: Chick Corea – All Blues
    Joshua Redman – Moe Honk

    Best Alternative Music Album

    WINNER: Fiona Apple – Fetch the Bolt Cutters
    Beck – Hyperspace
    Phoebe Bridgers – Punisher
    Brittany Howard – Jaime
    Tame Impala – The Slow Rush

    Best Musical Theater Album

    Amélie
    American Utopia on Broadway
    WINNER: Jagged Little Pill
    Little Shop of Horrors
    The Prince of Egypt
    Soft Power

    Best Comedy Album

    WINNER: Tiffany Haddish – Black Mitzvah
    Patton Oswalt – I Love Everything
    Jim Gaffigan – The Pale Tourist
    Bill Burr – Paper Tiger
    Jerry Seinfeld – 23 Hours to Kill

    Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

    Flea – Acid For The Children: A Memoir
    Ken Jennings – Alex Trebek – The Answer Is…
    WINNER: Rachel Maddow – Blowout: Corrupted Democracy, Rogue State Russia, and the Richest, Most Destructive Industry on Earth
    Ronan Farrow – Catch And Kill
    Meryl Streep (& Full Cast) – Charlotte’s Web (E.B. White)

    Best Children’s Music Album

    WINNER: Joanie Leeds – All the Ladies
    Justin Roberts – Wild Life

    Best Global Music Album

    Antibalas – FU Chronicles
    WINNER: Burna Boy – Twice As Tall
    Bebel Gilberto – Agora
    Anoushka Shankar – Love Letters
    Tinariwen – Amadjar

    Best Reggae Album

    Buju Banton – Upside Down 2020
    Skip Marley – Higher Place
    Maxi Priest – It All Comes Back to Love
    WINNER: Toots & the Maytals – Got to Be Tough
    The Wailers – One World

    Best Regional Roots Music Album

    Black Lodge Singers – My Relatives “Nikso Kowaiks”
    Cameron Dupuy and the Cajun Troubadours – Cameron Dupuy and the Cajun Troubadours
    Nā Wai Ehā – Lovely Sunrise
    WINNER: New Orleans Nightcrawlers – Atmosphere
    Sweet Cecilia – A Tribute to Al Berard

    Best Folk Album

    Bonny Light Horseman – Bonny Light Horseman
    Leonard Cohen – Thanks for the Dance
    Laura Marling – Song for Our Daughter
    The Secret Sisters – Saturn Return
    WINNER: Gillian Welch & David Rawlings – All the Good Times

    Best Contemporary Blues Album

    WINNER: Fantastic Negrito – Have You Lost Your Mind Yet?
    Ruthie Foster Big Band – Live At the Paramount
    G. Love – The Juice
    Bettye LaVette – Blackbirds
    North Mississippi Allstars – Up And Rolling

    Best Traditional Blues Album

    Frank Bey – All My Dues Are Paid
    Don Bryant – You Make Me Feel
    Robert Cray Band – That’s What I Heard
    Jimmy “Duck” Holmes – Cypress Grove
    WINNER: Bobby Rush – Rawer Than Raw

    Best Bluegrass Album

    Danny Barnes – Man on Fire
    Thomm Jutz – To Live in Two Worlds Vol. 1
    Steep Canyon Rangers – North Carolina Songbook
    WINNER: Billy Strings – Home
    Various Artists – The John Hartford Fiddle Tune Project , Vol. 1

    Best Americana Album

    Courtney Marie Andrews – Old Flowers
    Hiss Golden Messenger – Terms of Surrender
    WINNER: Sarah Jarosz – World on the Ground
    Marcus King – El Dorado
    Lucinda Williams – Good Souls Better Angels

    Best American Roots Song

    The Secret Sisters – Cabin
    Sierra Hull – Ceiling to the Floor
    Sarah Jarosz – Hometown
    WINNER: John Prine – I Remember Everything
    Lucinda Williams – Man Without a Soul

    Best American Roots Performance

    Black Pumas – Colors
    Bonny Light Horseman – Deep in Love
    Brittany Howard – Short and Sweet
    Norah Jones & Mavis Staples – I’ll Be Gone
    WINNER: John Prine – I Remember Everything

    Best Song Written for Visual Media

    Taylor Swift – Beautiful Ghosts
    Brandi Carlile – Carried Me With You
    Idina Menzel & Aurora – Into the Unknown
    WINNER: Billie Eilish – No Time to Die
    Cynthia Ervio – Stand Up

    Best Score Soundtrack for Visual Media

    Max Richter – Ad Astra
    Kamasi Washington – Becoming
    WINNER: Hildur Guðnadóttir – Joker
    Thomas Newman – 1917
    John Williams – Star Wars: The Rise of Skywalker

    Best Compilation Soundtrack for Visual Media

    A Beautiful Day in the Neighborhood
    Bill & Ted Face the Music
    Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
    Frozen 2
    WINNER: Jojo Rabbit

    Best Contemporary Classical Composition

    Thomas Adès – Adès: Concerto for Piano and Orchestra
    Richard Danielpour – Danielpour: The Passion of Yeshua
    Carlisle Floyd – Floyd, C.: Prince of Players
    Ted Hearne – Hearne, T.: Place
    WINNER: Christopher Rouse – Rouse: Symphony No. 5

    Best Classical Compendium

    Mark Stone & Christianne Stotijn – Adès Conducts Adès
    Clément Mao-Takacs – Saariaho: Graal Théâtre; Circle Map; Nieges; Vers Toi Qui Es Si Loin
    José Serebrier – Serebrier: Symphonic Bach Variations; Laments and Hallelujahs; Flute Concerto
    WINNER: Isabel Leonard – Thomas, M.T.: From the Diary of Anne Frank & Meditations on Rilke
    Matt Haimovitz – Woolf, L.P.: Fire and Flood

    Best Classical Solo Vocal Album

    Stephen Powell – American Composers at Play – William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto
    Nicholas Phan – Clairières – Songs by Lili & Nadia Boulanger
    Cecilia Bartoli – Farinelli
    Brian Giebler – A Lad’s Love
    WINNER: Sarah Brailey & Dashon Burton – Smyth: The Prison

    Best Classical Instrumental Solo

    Kirill Gerstein – Adès: Concerto for Piano and Orchestra
    Igor Levit – Beethoven: Complete Piano Sonatas
    Augustin Hadelich – Bohemian Tales
    Daniil Trifonov – Destination Rachmaninov – Arrival
    WINNER: Richard O’Neill – Theofanidis: Concerto for Viola and Chamber Orchestra

    Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

    WINNER: Pacifica Quartet – Contemporary Voices
    Brooklyn Rider – Healing Modes
    Ted hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra: Hearne, T: Place
    Devonté Hynes & Third Coast Percussion – Hynes: Fields
    Dover Quartet – The Schumann Quartets

    Best Choral Performance

    The Crossing – Carthage
    WINNER: James K. Bass, J’Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers – Danielpour: The Passion of Yeshua
    Joseph Charles Beutel & Anna Dennis; Orchestra Of St. Luke’s; Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, Kansas City Chorale & The Saint Tikhon Choir – Kastalsky: Requiem
    Joshua Blue, Raehann Bryce-Davis, Dashon Burton, Malcolm J. Merriweather & Laquita Mitchell; Oratorio Society Of New York Orchestra; Oratorio Society Of New York Chorus – Moravec: Sanctuary Road
    Sarah Walker; Skylark Vocal Ensemble – Once Upon a Time

    Best Opera Recording

    Boston Modern Orchestra Project; Odyssey Opera Chorus – Dello Joio: The Trial at Rouen
    Milwaukee Symphony Orchestra; Florentine Opera Chorus – Floyd, C.: Prince of Players
    WINNER: The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus – Gershwin: Porgy and Bess
    Il Pomo D’Oro – Handel: Agrippina
    Orchestra Of The Deutsche Oper Berlin; Chorus Of The Deutsche Oper Berlin – Zemlinsky: Der Zwerg

    Best Orchestral Performance

    Oregon Symphony – Aspects of America – Pulitzer Edition
    Iceland Symphony Orchestra – Concurrence
    San Francisco Symphony – Copland: Symphony No. 3
    WINNER: Los Angeles Philharmonic – Ives: Complete Symphonies
    Finnish Radio Symphony Orchestra – Lutosławski: Symphonys Nos. 2 & 3

    Best Tropical Latin Album

    José Alberto “El Ruiseñor” – Mi Tumbao
    Edwin Bonilla – Infinito
    Jorge Celedon & Sergio Luis – Sigo Cantado al Amor (Deluxe)
    WINNER: Grupo Niche – 40
    Victor Manuelle – Memorias de Navidad

    Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

    Alejandro Fernández – Hecho en México
    Lupita Infante – La Serenata
    WINNER: Natalia Lafourcade – Un Canto por México, Vol. 1
    Mariachi Sol de Mexico de Jose Hernandez – Bailando Sones Huapangos con Mariachi Sol de Mexico de Jose Hernandez
    Christian Nodal – Ayayay!

    Best Latin Rock or Alternative Album

    Bajofondo – Aura
    Cami – Monstruo
    Culturo Profética – Sobrevolando
    WINNER: Rito Paez – La Conquesta del Espacio
    Lido Pimienta – Miss Colombia

    Producer of the Year, Classical

    Blanton Asplaugh
    WINNER: David Frost
    Jesse Lewis
    Dmitriy Lipay
    Elaine Martone

    Best Engineered Album, Classical

    JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus – Danielpour: The Passion of Yeshua
    David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus – Gershwin: Porgy and Bess
    Devonté Hynes & Third Coast Percussion – Hynes: Field
    Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic – Ives: Complete Symphonies
    WINNER: Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra – Shostakovich: Symphony No. 13, “Babi Yar”

    Best Remixed Recording

    Phil Good – Do You Ever (Rac Mix)
    Deadmau5 – Imaginary Friends (Morgan Page Remix)
    Jasper Street Co. – Praying for You (Louie Vega Main Mix)
    WINNER: Saint Jhn – Roses (Imanbek Remix)
    Bazzi – Young & Alive (Bazzi vs. Haywyre Remix)

    Best Engineered Album, Non-Classical

    Devon Gifillian – Black Hole Rainbow
    Katie Pruitt – Expectations
    WINNER: Beck – Hyperspace
    Brittany Howard – Jaime
    Sierra Hull – 25 Trips

    Best Historical Album

    Unique Quartette – Celebrated, 1985-1896
    Nat King Cole – Hittin’ the Ramp: The Early years (1936-1943)
    WINNER: Mister Rogers – It’s Such a Good Feeling: The Best of Mister Rogers
    Prince – 1999 Super Deluxe Edition
    Orchestral Maneuvers in the Dark – Souvenir
    Bela Fleck – Throw Down Your Heart: The Complete Africa Sessions

    Best Album Notes

    Various Artists – At the Minstrel Show: Minstrel Routines from the Studio 1894-1926
    Various Artists – The Bakersfield Sound: Country Music Capital of the West, 1940-1974
    WINNER: The Replacements – Dead Man’s Pop
    Various Artists – The Missing Link: How Gus Haenschen Got Us from Joplin to Jazz and Shaped the Music Business
    Nat Shusloff – Out of a Clear Blue Sky

    Best Boxed or Special Limited Edition Package

    Paul McCartney – Flaming Pie (Collector’s Edition)
    Grateful Dead – Giants Stadium 1987, 1989, 1991
    Depeche Mode – Mode
    WINNER: Wilco – Ode to Joy
    Various Artists – The Story of Ghostly International

    Best Recording Package

    Coldplay – Everyday Life
    Lil Wayne – Funeral
    Grouplove – Healer
    Caspian – On Circles
    WINNER: Desert Sessions – Vols. 11 & 12

    Best Roots Gospel Album

    Mark Bishop – Beautiful Day
    The Crabb Family – 20/20
    The Erwins – What Christmas Really Means
    WINNER: Fisk Jubilee Singers – Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album)
    Ernie Haase & Signature Sound – Something Beautiful

    Best Contemporary Christian Music Album

    Cody Carnes – Run to the Father
    Hillsong Young & Free – All of My Best Friends
    We The Kingdom – Holy Water
    Tauren Wells – Citizen of Heaven
    WINNER: Kanye West – Jesus Is King

    Best Gospel Album

    Antony Brown & group therAPy – 2ECOND WIND: READY
    Myron Butler – My Tribute
    Ricky Dillard – Choirmaster
    WINNER: PJ Morton – Gospel According to PJ
    Kierra Sheard – Kierra

    Best Contemporary Christian Music Performance/Song

    Kari Jobe, Cody Carnes & Elevation Worship – The Blessing (Live)
    Lecrae Featuring Kirk Franklin – Sunday Morning
    We The Kingdom – Holy Water
    Tauren Wells Featuring Jenn Johnson – Famous For (I Believe)
    WINNER: Zach Williams & Dolly Parton – There Was Jesus

    Best Gospel Performance/Song

    Melvin Crispell III – Wonderful Is Your Name
    Ricky Dillard Featuring Tiff Joy – Release (Live)
    Rodney “Darkchild” Jerkins Presents: The Good News – Come Together
    Travis Greene – Won’t Let Go
    WINNER: Jonathan McReynolds & Mali Music – Movin’ On

    Best New Age Album

    Laurie Anderson, Tenzin Choegyal, and Jesse Paris Smith – Songs from the Bardo
    Priya Darshini – Periphery
    Superposition – Form//Less
    WINNER: Jim “Kimo” West – More Guitar Stories 
    Cory Wong & Jon Batiste – Meditations

    Best Music Film

    Beastie Boys – Beastie Boys Story
    Beyoncé – Black Is King
    Freestyle Love Supreme – We Are Freestyle Love Supreme
    WINNER: Linda Ronstadt – Linda Ronstadt: The Sound of My Voice
    ZZ Top – That Little Ol’ Band From Texas

    Best Music Video

    WINNER: Beyoncé – Brown Skin Girl
    Future Featuring Drake – Life Is Good
    Anderson .Paak – Lockdown
    Harry Styles – Adore You
    Woodkid – Goliath

    Best Arrangement, Instruments and Vocals

    John Beasley & Maria Mendes – Asas Fechadas
    WINNER: Jacob Collier – He Won’t Hold You
    Erin Bentlage, Sara Gazarek, Johnkaye Kencridk & Amanda Taylor – Desert Song
    Alan Broadbent & Pat Metheny – From This Place
    Talia Billig, Nic Hard & Becca Stevens – Slow Burn

    Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

    Hildur Guðnadóttir – Bathroom Dance
    WINNER: John Beasley – Donna Lee
    Remyle Boef- Honeymooners
    Alvin Chea & Jarrett Johnson – Lift Every Voice and Sing
    Jeremy Levy – Uranus: The Magician

    Best Instrumental Composition

    Arturo O’Farrill & the Afro Latin Jazz Orchestra – Baby Jack
    Christian Sands – Be Water II
    Alexandre Desplat – Plumfield
    WINNER: Maria Schneider – Sputnik

    Best Contemporary Instrumental Album

    Christian Scott Atunde Adjuah – Axiom
    Jon Batiste – Chronology of a Dream: Live at the Village Vanguard
    Black Violin – Take the Stairs
    Grégoire Maret, Romain Collin & Bill Frisell – Americana
    WINNER: Snarky Puppy – Live at the Royal Albert Hall

    Best Dance/Electronic Album

    Arca – Kick I
    Baauer – Planet’s Mad
    Disclosure – Energy
    WINNER: Kaytranada – Bubba
    Madeon – Good Faith

    Best Dance Recording

    Diplo & SIDEPIECE – On My Mind
    Disclosure Featuring Aminé & Slowthai – My High
    Flume Featuring Toro y Moi – The Difference
    Jayda G – Both of Us
    WINNER: Kaytranada Featuring Kali Uchis – 10%

    This article was originally published on Sunday, March 14 at 3:09 p.m. Eastern. It was last updated on March 14 at 11:45 p.m. Eastern.



    Source link

    Latest Posts

    spot_imgspot_img

    Don't Miss

    [tdn_block_newsletter_subscribe title_text="Stay in touch" description="VG8gYmUgdXBkYXRlZCB3aXRoIGFsbCB0aGUgbGF0ZXN0IG5ld3MsIG9mZmVycyBhbmQgc3BlY2lhbCBhbm5vdW5jZW1lbnRzLg==" input_placeholder="Email address" tds_newsletter2-image="5" tds_newsletter2-image_bg_color="#c3ecff" tds_newsletter3-input_bar_display="row" tds_newsletter4-image="6" tds_newsletter4-image_bg_color="#fffbcf" tds_newsletter4-btn_bg_color="#f3b700" tds_newsletter4-check_accent="#f3b700" tds_newsletter5-tdicon="tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o" tds_newsletter5-btn_bg_color="#000000" tds_newsletter5-btn_bg_color_hover="#4db2ec" tds_newsletter5-check_accent="#000000" tds_newsletter6-input_bar_display="row" tds_newsletter6-btn_bg_color="#da1414" tds_newsletter6-check_accent="#da1414" tds_newsletter7-image="7" tds_newsletter7-btn_bg_color="#1c69ad" tds_newsletter7-check_accent="#1c69ad" tds_newsletter7-f_title_font_size="20" tds_newsletter7-f_title_font_line_height="28px" tds_newsletter8-input_bar_display="row" tds_newsletter8-btn_bg_color="#00649e" tds_newsletter8-btn_bg_color_hover="#21709e" tds_newsletter8-check_accent="#00649e" embedded_form_code="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" descr_space="eyJhbGwiOiIxNSIsImxhbmRzY2FwZSI6IjE1In0=" tds_newsletter="tds_newsletter3" tds_newsletter3-all_border_width="0" btn_text="Sign up" tds_newsletter3-btn_bg_color="#ea1717" tds_newsletter3-btn_bg_color_hover="#000000" tds_newsletter3-btn_border_size="0" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJiYWNrZ3JvdW5kLWNvbG9yIjoiI2E3ZTBlNSIsImRpc3BsYXkiOiIifSwicG9ydHJhaXQiOnsiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwb3J0cmFpdF9tYXhfd2lkdGgiOjEwMTgsInBvcnRyYWl0X21pbl93aWR0aCI6NzY4fQ==" tds_newsletter3-input_border_size="0" tds_newsletter3-f_title_font_family="445" tds_newsletter3-f_title_font_transform="uppercase" tds_newsletter3-f_descr_font_family="394" tds_newsletter3-f_descr_font_size="eyJhbGwiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTEifQ==" tds_newsletter3-f_descr_font_line_height="eyJhbGwiOiIxLjYiLCJwb3J0cmFpdCI6IjEuNCJ9" tds_newsletter3-title_color="#000000" tds_newsletter3-description_color="#000000" tds_newsletter3-f_title_font_weight="600" tds_newsletter3-f_title_font_size="eyJhbGwiOiIyMCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjE4IiwicG9ydHJhaXQiOiIxNiJ9" tds_newsletter3-f_input_font_family="394" tds_newsletter3-f_btn_font_family="" tds_newsletter3-f_btn_font_transform="uppercase" tds_newsletter3-f_title_font_line_height="1" title_space="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMCJ9"]